Kostol ako domov: A prečo nie?

0
2129

1. pixabay.com

Každý z nás má svojský vkus, podľa ktorého si vyberá svoje vysnívané bývanie. Niektorí sú fascinovaní sakrálnymi stavbami a preto sú ochotní kúpiť a zrekonštruovať starý kostol na komfortné bývanie so všetkým, čo k tomu patrí.  

Nemusíte byť veriaci, aby sa vašim domovom stal kostol alebo nejaká iná modlitebňa. Tieto posvätné priestory nie sú len duchovným miestom, pretože ich význam sa spája aj s dizajnom a architektúrou. Práve tým priťahujú mnohých obyvateľov, ktorí sa rozhodli zmeniť zastaralé nevyužívané kostoly na moderné a komfortné bývanie.

 

Význam premeny starých kostolov  

Význam premeny starých kostolov na moderné príbytky nespočíva len v možnosti dostať sa k jedinečnému spôsobu bývania. Týmto krokom sa navyše zachránia historické budovy a kresťanskí predstavitelia sa tak nemusia pozerať na ich samovoľné zničenie pod vplyvom veku. Stavby prejdú značnými úpravami a vo vynovenej podobe budú majiteľom slúžiť ďalšie desaťročia, čo navyše pridá na ich celkovej hodnote.

 

Záujem o bývanie v kostoloch

Najviac kostolov prestavaných na moderné príbytky nájdeme v západnej Európe. V Anglicku, Holandsku či Belgicku totiž existuje viacero opustených objektov zívajúcich prázdnotou, čo núti tamojších predstaviteľov cirkvi predávať tieto priestory. Plán sa im celkom darí, pretože historické budovy si rýchlo nájdu záujemcov a tí sa následne pustia do rekonštrukcie svojho netradičného bývania.

kostol

Z anglického chrámu obytný dom

Najznámejšou premenou chrámu na obytnú nehnuteľnosť je rekonštrukcia kostola sv. Juraja v anglickom Manchestri. Keďže od roku 1974 sa objekt nevyužíval, skupina investorov sa rozhodla premeniť budovu na komfortný bytový dom. Rozsiahly interiér ponúkol dostatok priestoru na zariadenie moderných mezonetov ovplyvnených istým historickým nádychom. Majitelia si tak môžu užívať jedinečné bývanie v netradičnej „bytovke“ a okúsiť tak príchuť výnimočného života na vlastnej koži.

 

Mladá rodina prestavala kostol v Chicagu

Pokiaľ hľadáme odpoveď na to, čím môžu priestory kostola prispieť k spokojnému bývaniu, odpoveďou môže byť aj rozloha. Potvrdiť to môže mladá americká rodina, ktorá si prestavala interiér staršieho kostola v Chicagu a dnes tak obýva modernú rezidenciu s výmerou 500m2. Vďaka tomu je v dome napríklad šesť kúpeľní a sedem spální, takže kostol je ako stvorený na pohodlný život viacčlennej rodiny.

3. pixabay.com

Interiéry kostolov ponúkajú priestrannosť

Ďalším príkladom ako sa môžu priestory chladného svätostánku zmeniť na útulný príbytok je dom z austrálskeho Brisbane. Kostol postavený v roku 1867 sa po zásahu architektov zmenil na moderný rodinný domček, v ktorom však stále cítiť pôvodnú myšlienku stavby. Zámerom majiteľov bolo využiť vysoký strop a minimum priečok v interiéri a premeniť túto výhodu na priestranné bývanie s dostatkom pohodlia.

 

Nech už je dôvod bývania v kostole akýkoľvek, od lásky k sakrálnej architektúre po zblíženie sa s bohom, v konečnom dôsledku sa vždy jedná o netradičný spôsob života. Prípadov takého bývania nie je veľa, no o to viac vzbudzujú záujem verejnosti. Ktovie, možno sa postupom času dočkáme nového trendu a kostoly sa za účelom bývania začnú rekonštruovať vo veľkom.