USA a Kuba budú spolupracovať v boji proti kriminalite

0
1583

USA a Kuba budú spolupracovať v boji proti terorizmu a obchodovaniu s ľuďmi

(TASR) – Spojené štáty a Kuba budú spolupracovať v boji proti terorizmu, obchodovaniu s ľuďmi, praniu špinavých peňazí a počítačovej kriminalite. Príslušné memorandum o porozumení podpísali v pondelok v Havane kubánsky minister vnútra Julio Cesar Gandarilla a vedúci diplomatickej misie amerického veľvyslanectva Jeffrey DeLaurentis. Na podpise bol prítomný aj poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Ben Rhodes.


Tip redakcie: Američanku zabila baktéria odolná voči všetkým antibiotikám


V budúcnosti si chcú obe krajiny vymieňať informácie a skúsenosti v oblasti boja proti terorizmu a trestného stíhania, plánované sú spoločné operácie a vymenovanie styčných dôstojníkov.

Vzťahy sa zlepšujú

46033662 - scenes of pope francis to havana, specifically the historic catholic mass held in the revolution square. usa flags are in style in cuba, cubans enjoying the new ways of tolerance.

USA prerušili diplomatické vzťahy s Kubou počas studenej vojny v roku 1961 a uvalili na ňu rozsiahle embargo. Za éry odchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu došlo v júli 2015 k obnoveniu kubánsko-amerických diplomatických vzťahov, keď obe krajiny otvorili svoje veľvyslanectvá vo Washingtone, respektíve v Havane. Na normalizácii vzťahov sa koncom roka 2014 dohodol Obama s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom.

Osud Havany a USA neistý

Ďalší osud vzťahov Havany a Washingtonu je však neistý. S Obamovou ústretovou politikou voči Kube totiž nesúhlasia niektorí bývalí republikánski diplomati, kongresmani kubánskeho pôvodu ani jeho nástupca v prezidentskej funkcii Donald Trump. Ten po svojom zvolení sľúbil, že prehodnotí dohody s Kubou a zruší tie, ktoré podľa neho neslúžia záujmom USA. Trump vymenoval do svojho prechodového tímu niekoľko proticastrovsky orientovaných kubánskych Američanov, ktorí sa však na margo vzťahov s Kubou zatiaľ verejne nevyjadrili.

Tento týždeň Obamova administratíva ukončila politiku „mokrej nohy, suchej nohy“, ktorú zaviedol v roku 1995 bývalý americký prezident Bill Clinton. Umožňovala kubánskym migrantom, ktorí sa dostali na územie USA, stať sa po roku legálnymi občanmi s trvalým pobytom. Havana v reakcii na toto opatrenie súhlasila, že začne prijímať svojich občanov, ktorí nie sú vpustení do USA alebo sú deportovaní z tejto krajiny.

Čítaj tiež:

Prečo je Pixel od Googlu lepší ako iPhone?

Nádherná cesta vesmírom

Rusko nie je ochotné pristúpiť na obety výmenou za zrušenie sankcií