Prezident odvolal z funkcie 11 sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov

0
492
Prezident odvolal z funkcie 11 sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov
Ohodnoť článok

Bratislava (TASR) – V slovenskej justícii skončia poslední neaktívni sudcovia v dôchodcovskom veku. Prezident SR Andrej Kiska odvolal z funkcie 11 sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov. Oznámila to Kancelária prezidenta SR.

Z 11 odvolaných sudcov sú deviati takí, ktorí nesúdili a mali prerušený výkon sudcovskej funkcie. Sú to Soňa Smolová, Oľga Belková, Helena Kosorínová, Eva Michalcová, Danica Michalková, Ema Novodomcová, Miroslav Šanta, Alica Olijášová a Mária Pacherová. Súdna rada rozhodla o návrhu na ich odvolanie v tajnej voľbe v januári a v marci.

Personálne zmeny navrhli na rokovanie Rady jej členovia Dušan Čimo, Rudolf Čirč a Elena Berthotyová. Urobili tak z dôvodu, že sudcovia s prerušeným výkonom funkcie nemajú záujem napomáhať súdnictvu, a preto nie je potrebné, aby vo funkcii zotrvávali.

Členovia Rady rozhodli v marci aj o odvolaní troch stále aktívnych sudcov v dôchodkovom veku – Zuzany Ďurišovej, Marty Rybárovej a Jozefa Kuriana. Tu hlava štátu vyhovela nateraz len návrhu na odvolanie Kuriana. Ako jedenásty sudca skončí vo funkcii Milan Segeč, ktorého Súdna rada predložila Kiskovi na odvolanie ešte v marci minulého roka.

Čítajte tiež:

Slovensko skončilo vo vnímaní nezávislosti súdov na chvoste EÚ

Akcie Raytheonu stúpli. Zarobil Trump na útoku na Sýriu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ