Čína vyslala do vesmíru prvú bezpilotnú loď vlastnej výroby

0
551
Čína vyslala do vesmíru prvú bezpilotnú loď vlastnej výroby
Ohodnoť článok

Prvá nákladná kozmická loď

Peking 20. apríla (TASR) – Čína vyslala dnes do vesmíru prvú nákladnú kozmickú loď vlastnej výroby. Jej úlohou bude spojiť sa s čínskou vesmírnou stanicou a vykonať tam sériu vedeckých experimentov. Píše o tom agentúra AP.

Automatická loď Tchien-čou 1 (Nebeský koráb 1) odštartovala dnes o 13.41 h SELČ z novovybudovaného kozmodrómu Wen-čchang, ktorý sa nachádza v juhočínskej provincii Chaj-nan. Na obežnú dráhu ju vyniesla najnovšia čínska nosná raketa s označením Čchang-čeng 7 (Dlhý pochod 7).

Tchien-čou 1 sa má spojiť s čínskou vesmírnou stanicou Tchien-čou 2 (Nebeský palác 2), na ktorej sa ešte nenachádza ľudská posádka. Potom bude vykonávať naprogramované vedeckovýskumné úlohy.

Na stanici Tchien-čou 2 vlani strávila 30 dní dvojica čínskych kozmonautov, ktorí sa zvyknú nazývať tajkonauti. Stanica sa zatiaľ len stavia a plne funkčná by mala byť až v roku 2022.

Čína dlhodobo pracuje na rozvoji svojho ambiciózneho vesmírneho programu. Od roku 2003, keď vyslala do kozmu prvú misiu s ľudskou posádkou, sa jej už podarilo uskutočniť výstup do otvoreného vesmíru i vyslať kozmické vozidlo na povrch Mesiaca. Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars.

Čítajte tiež:

Šialené, vedci tvrdia, že vesmír je len obrovský hologram

Deväť dych berúcich faktov o vesmíre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ